Blog o zdrowiu: prawidłowe odżywianie, dieta i przepisy
Dieta

Czy dieta sokowa jest skuteczna?

dieta sokowa

Wszyscy ci, którzy myślą o tym, by zgubić zbędne kilogramy, z pewnością wezmą pod uwagę niejedną propozycję przejścia na konkretną dietę. Przykładem może być chociażby dieta sokowa, której skuteczność zależy jednak od wielu różnych czynników.

Czym jest dieta sokowa 3 dniowa?

Dieta sokowa 3 dniowa polega na tym, by w przeciągu trzech kolejnych dni zaniechać przygotowywania dań z innych produktów spożywczych poza warzywami i owocami. Wskazane w tej diecie warzywa i owoce należy zgodnie z nazwą zmiksować, by miały postać płynną. Wiele osób, które spotykają się z takim sposobem dbania o kalorie po raz pierwszy, może mylić dietę sokową z dietą koktajlową. Ta druga oprócz cennych witamin dostarcza również błonnik. W koktajlu znajduje się więcej składników, niż w soku.

Czy diety sokowe dają dobre efekty?

Trzeba pamiętać o tym, że każda zmiana przyzwyczajeń żywieniowych na przygotowywanie zupełnie odmiennych porcji i produktów spożywczych może wywołać gwałtowny sprzeciw organizmu. Diety sokowe również nie są wyjątkiem pod tym względem. Nie tylko ograniczają ilość przyjmowanych kalorii z pożywienia, to również dostarczają bardzo ubogą paletę niezbędnych składników odżywczych. Jeśli więc ma się jakiekolwiek problemy zdrowotne, bądź też brak apetytu lub niedowagę, najlepiej zdecydować się na inny rodzaj diety.

Dlaczego dieta sokowa ma trwać 3 dni?

Zakłada się, że trzy dni to optymalny czas, by pozbyć się z organizmu wszystkich niechcianych związków i toksyn. Warto bowiem mieć świadomość, że dieta sokowa, choć może spowodować spadek masy ciała, to tak naprawdę ma działanie przede wszystkim detoksykacyjne.

Ze względu na to, że stosunkowo łatwo można na nią przejść, a przygotowywanie soków jest dość proste i szybkie, dieta ta staje się coraz bardziej popularna. Należy jednak pamiętać, że nie powinna ona trwać dłużej, niż siedem dni. Soki nie dostarczają wszystkich potrzebnych dla organizmu elementów odżywczych, na przykład takich jak białko. Im dłużej zaś trwa taka dieta, tym organizm staje się bardziej osłabiony i podatny na infekcje.

dieta sokowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *