Blog o zdrowiu: prawidłowe odżywianie, dieta i przepisy
Zdrowy styl życia

Czy warto wykonać morfologię krwi?

Jeśli chcesz stale dbać o swoje zdrowie, koniecznie dowiedz się jak morfologia krwi może pomóc ci w kontrolowaniu stanu organizmu.

Czym jest morfologia krwi?

Morfologia krwi to badanie, które umożliwia poznanie ogólnego stanu zdrowia. Pozwala ono na pozwala na ilościową oraz jakościową ocenę elementów morfotycznych krwi. Po analizie wyników dowiemy się czy konieczne są dalsze szczegółowe badania. Badanie krwi jest ogromnie ważne w prawidłowej profilaktyce. To właśnie krew pełni funkcję transportującą różne substancję oraz zapewnia równowagę wodno-elektrolitową. Dodatkowo pełni funkcję ochronną. Do badania warto się przygotować już dzień wcześniej. Jest ona wykonywana na czczo, co oznacza, że 12 godzin przed badaniem nie możemy nic jeść. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest umówienie się na badanie wcześnie rano. Lekarze zalecają również na 2-3 dni przed badaniem powstrzymać się od picia kawy, alkoholu oraz palenia papierosów. Dzięki temu uzyskamy realne i niezaburzone żadnym czynnikiem wyniki.

Jak przebiega badanie?

Morfologia krwi polega na pobraniu 5 ml krwi z żyły. Jest ono praktycznie bezbolesne. Możemy poczuć jedynie ukłucie, ale porównywalne jest ono do ugryzienia komara. Całość nie potrwa długo, a może dać nam odpowiedź na wiele nurtujących pytań na temat stanu naszego zdrowia. Jeśli nie lubisz stać w kolejkach, a obecna sytuacja związana z pandemią utrudnia Ci wizytę w przychodni-wypróbuj morfologię krwi w domu. Dzięki temu w bezpieczny sposób możesz wykonać to badanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *